Днес ще пътуваме до далечния изток и по-точно Сеул - десет-милионната столица на Южна Корея. Ще гостуваме на още един наш сънародник, който гради кариера извън България – Chef Пламен Тупев.
Пламене, как се реши на такова предизвикателство - чак на другия край на света – Корея?
По принцип съм човек обичащ предизвикателствата, от друга страна, Корея е интересна и екзотична държава, в която може би не бих имал друга възможност да отида, така че в крайна сметка се реших.
Според теб отваря ли се напоследък корейския трудов пазар за наши специалисти?
Напротив, все още е много трудно да се намери работа и следователно да се получи работна виза. За да имаш възможност за реализация трябва да умееш нещо, което те не могат и да имаш дългогодишен опит в професията. В моят случай - българската кухня. В други сфери на работа е задължително да говориш перфектно корейски. Сами преценете...
Каква заплата може да изкара един средно статистичен готвач в Сеул?
Стандартите в Сеул са наистина много високи. Средно статистичен готвач може да получи около 1,500$ на месец.
Разкажи за ресторанта, в който работиш!
Ресторанта се казва "Зелен" - отваря врати преди 10 години и до днес е единствения в Корея предлагащ българска кухня. Основан е от Chef Васил Терзийски, който е главен готвач и братята Михал и Филип Ашминови, към момента негови собственици. Михал Ашминов е изключително популярен тук в Корея. Участва в телевизионно шоу, гледано от милиони зрители и е един от най-харесваните участници. Ресторанта се намира на улица, на която освен нашия има още много други предлагащи национални кухни. Все пак – гордо мога да кажа, че ние сме един от най-популярните. Задължително е да си направиш резервация!
Какъв е екипа в кухнята? Лесно ли се работи с корейците?
Екипът се състои от българи и корейци. Може да се каже, че с корейците се се работи лесно – те са изпълнителни, отговорни и колегиални. Умеят да работят в екип.
Какъв е работният език – предполагам си научил някоя и друга дума на корейски?
Работния език по принцип е английски, макар чe, за времето което съм тук съм научил доста корейски думи. Ще ви кажа нещо интересно - вместо с поздрав "Добър ден " корейците се поздравяват с поздрав, който на техния език означава нещо от сорта "Ял ли си? Гладен ли си ?".
Кое е най- странното ястие което си приготвял в Корея?
Не мога да се сетя да съм приготвял странни ястия, но като цяло съм приготвял доста корейска храна. Има някои ястия, които много харесвам и не са трудни за приготвяне. На трапезата на корееца задължително трябва да присъства кимчи - наподобява нашето кисело зеле. Оризът и нудлите са основната съставка в почти всички ястия. Корейската кухня като цяло е много по-лесна от българската.
Носят се легенди за ястията приготвени от кучешко месо. На теб случвало ли ти се е да готвиш или да опиташ подобно нещо?
Ако трябва да бъда честен – това не е само легенда, но аз никога не бих дори и помислил да опитам или да приготвям подобно нещо. И това не се отнася само за кучешкото месо, но и за други традиционни корейски деликатеси, като например бъндеги (копринени буби).
Според информация в нета – населението на Корея е 99% корейци – в този контекст - как се чувства един чужденец там?
Чужденците сме много малко – възприемат ни като нещо екзотично и са много отворени и общителни с нас. Но все пак, както в почти всяка държава, се срещат и негативни отзиви.
Чувал съм, че корейките харесват българите, защото сме европейски тип. Ако това е вярно, много наши сънародници ще ти завиждат - сигурно се радваш на приятна женска компания.
Ами, има нещо вярно, не мога да се оплача от липса на внимание, дори понякога ми идва малко в повече. Корейките са фини и грациозни. Въпреки това обаче - от нашите българки по красиви няма.
Липсва ли ти България, ракията, луканката…
Да, много ми липсва България. Обичам си родината и почти всичко в нея. Липсва ми природата, приятелите, българските деликатеси... За съжаление за сега нямам намерение да се връщам в България - имайки предвид положението в момента. По-скоро бих сменил дестинацията.